Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Riziková skupina v souvislosti s lékařstvím označuje skupinu lidí, kteří jsou si v určitých ohledech podobní (například mají podobný věk, životní styl apod.), a proto mají podobné riziko vzniku konkrétního onemocnění. Například lidé, kteří nekouří, mají nižší riziko vzniku rakoviny plic než lidé, kteří kouří. Kromě toho mohou být například onkologičtí pacienti se stejným typem zhoubného nádoru rozděleni do různých rizikových skupin, které jsou vymezeny určitými vlastnostmi jejich nádoru. Konkrétním příkladem jsou tři rizikové skupiny pacientů s karcinomem prostaty: Riziková skupina Klinické stadium nádoru Hodnota PSA Gleasonovo skóre nízce riziková skupina do T2a a do 10 ng/ml a do 6 středně riziková skupina T2b nebo 10-20 ng/ml nebo 7 vysoce riziková skupina T2c-4 nebo více než 20 ng/ml nebo 8 nebo více Volba nejvhodnější léčby pak může být založena na tom, do které rizikové skupiny pacient spadá.

Cévní rizikové faktory jsou rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku srdečně-cévního onemocnění. Cévní rizikové faktory jsou rovněž spojovány se zvýšeným rizikem vzniku kognitivních poruch a demence. Některé cévní rizikové faktory lze ovlivnit úpravou životního stylu, a snížit tak riziko vzniku kognitivních poruch a demence. Mezi nejvýznamnější cévní rizikové faktory se řadí: vysoký krevní tlak (hypertenze), vysoká hladina cholesterolu v krvi (hypercholesterolemie), cukrovka (diabetes mellitus), obezita, kouření. Viz také krevní cévy, rizikové faktory.

Rizikové faktory jsou vlivy vnitřního nebo vnějšího prostředí, eventuálně kombinace obou, které mohou působit na vznik některých onemocnění nebo se na jejich vzniku podílet. Rizikové faktory obecně rozdělujeme na: neovlivnitelné – např. věk, pohlaví, rodinná dispozice nebo již existující chronické onemocnění, ovlivnitelné – např. kuřáctví, vyvážená strava, sedavý způsob života, apod. Doporučeními ohledně životosprávy, případně lékařskými intervencemi (např. směřujícími ke snížení hodnoty krevního tlaku či hladiny cholesterolu), se praktický lékař snaží ovlivnit zejména rizikové faktory onemocnění, které nejčastěji způsobují invaliditu a časná úmrtí, jako jsou srdečně-cévní onemocnění a nádorová onemocnění. Očkováním se snižuje riziko infekčních onemocnění.

Rizikové sporty jsou sporty s potenciálně vysokým rizikem, např. sólolezení (tedy lezení po skále bez jištění), slacklining ve velkých výškách, strmé sjezdy na horském kole, base jumping atd. Typický rizikový sport se vyznačuje tím, že chyby mohou snadno vést k vážným nebo dokonce smrtelným úrazům.

Albuminy představují skupinu proteinů, z nichž nejběžnější jsou sérové albuminy. Kromě toho se k albuminům řadí například laktalbumin (mléčná bílkovina) a ovalbumin (glykoprotein vaječného bílku).

Vitaminy skupiny B se řadí k vitaminům rozpustným ve vodě. Tato poměrně rozsáhlá skupina vitaminů hraje významnou roli v metabolismu. Ačkoli tyto vitaminy mají podobné názvy, z chemického hlediska jsou to poměrně odlišné sloučeniny, které se však často vyskytují ve stejných skupinách potravin (zejména maso, vejce, mléčné výrobky). Mezi vitaminy skupiny B se řadí: vitamin B1, vitamin B2, vitamin B3, vitamin B5, vitamin B6, vitamin B7, vitamin B9, vitamin B12, Některé z výše uvedených vitaminů jsou však známější pod svými chemickými názvy, nikoli pod číselným označením (zejména kyselina pantothenová, biotin a kyselina listová). Viz také vitaminy.

Krevní skupina je označení pro typ lidské krve, který se vyznačuje přítomností nebo nepřítomností určitých antigenů na povrchu červených krvinek. Rozlišujeme různé systémy krevních skupin: těmi nejznámějšími (a v každodenní praxi nejčastěji používanými) jsou AB0 systém a Rh systém. Viz také krev, antigen, červené krvinky.

Streptokok skupiny A, zkráceně GAS (zkratka pochází z anglického názvu group A streptococci) neboli Streptococcus pyogenes může u člověka vyvolávat různá onemocnění – například spálu, faryngitidu, celulitidu, erysipel, impetigo, zánět středního ucha, zápal plic, nekrotizující fasciitidu, sepsi, sinusitidu či tonzilitidu. Kromě toho infekce streptokokem skupiny A (zvláště neléčená nebo nedoléčená) může mít za následek pozdější komplikace, jako je například revmatická horečka či glomerulonefritida. V některých případech produkují streptokoky skupiny A jedovaté látky (tzv. bakteriální toxiny), které ničí krevní cévy – a tím způsobují únik červených krvinek do okolních tkání. Infekce tímto typem streptokoků se projeví typickými změnami na kůži a sliznicích, což je klinický obraz spály. Viz také streptokoky, streptokok skupiny B.

Streptokok skupiny B, zkráceně GBS (zkratka pochází z anglického názvu group B streptococci) neboli Streptococcus agalactiae je hlavní příčinou jedné z forem novorozenecké sepse: ta má 10-20% úmrtnost, a velké procento dětí, které ji přežijí, má poškozený mozek. Kromě toho může streptokok skupiny B u lidí způsobovat infekce močových cest, meningitidu či sepsi. Viz také streptokoky, streptokok skupiny A.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků